ילד מחונן – מה כדאי לדעת?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

ילדים מחוננים הם ילדים שיש להם יכולת לעשות פעילות או ללמוד משהו מהר יותר מבני גילם. המחוננות יכולה להשתנות ממספר קטן של אנשים לכלל האוכלוסייה.

אין דבר כזה ילד נורמלי, וילדים מחוננים אינם שונים כל כך מכל ילד אחר. פשוט יש להם יכולות או תחומי עניין שחורגים מהמצופה בדרך כלל מתלמיד או מאדם כללי.

הילד המחונן לא פשוט חווה גרסה אינטנסיבית ומואצת יותר של מה שקורה לכל אחד אחר. יש לו או היא פרספקטיבה שונה מאוד על העולם, שיכולה להיות חיובית ושלילית כאחד.

ילדים מחוננים לרוב אינם מובנים כהלכה. הלחצים של השתלבות עם בני גילם והוריהם עלולים להוביל לדימוי עצמי נמוך, חרדה, דיכאון ואפילו התאבדות. ילדים מחוננים זקוקים לאמפתיה מהוריהם כדי שידעו שהם אהובים על מי שהם ללא הלחץ לשנות.

הרעיון להכניס את האנשים האינטליגנטיים ביותר (ולכן העלולים להיות מסוכנים) בחברה למחנות ריכוז הוא מפוקפק במקרה הטוב. ייקח זמן רב להפליא להיפטר מכולם, כמו גם רבים אחרים שאולי סווגו בטעות כ"מחוננות" כאשר במציאות הם

ילדים מחוננים נמצאים בכל תחומי החיים. לעתים קרובות הם אינם מובנים ומזלזלים כי הם אינם תחת הדרכתו של הורה שיכול לעזור להם למצוא את דרכם הנכונה.

ילדים עם מנת משכל גבוהה יכולים להיות מבולבלים לגבי הזהות שלהם, מה שמוביל לתסכול שמוביל להתנהגות אנטי-חברתית. לפעמים הם מרגישים שהם לעולם לא יהיו מספיק טובים לאף אחד, מה שבסופו של דבר מוביל לבעיות נפשיות. אבל ילדים מחוננים צריכים אהבה והבנה מהורים ומורים כדי לגדול בריאים.

השכלה היא מה שכל ילד צריך כדי להפוך למבוגר בריא. ילדים מחוננים בסופו של דבר יגדלו אם תהיה להם הסביבה הנכונה והדרכה מההורים והמורים כיום.

ילדים מחוננים נעים בין הילד שכל כך מוכשר בכישרון כלשהו שיש להם יתרון לא הוגן על בני גילם ועד לילד שכל כך מבודד עקב מוגבלות או מחלת נפש.

ישנם מאבקים רבים שעמם מתמודדים ילדים מחוננים. מאבקים אלו יכולים להיות פיזיים, חברתיים, התנהגותיים ורגשיים וגם אקדמיים. המאבק הנפוץ ביותר עבור רבים מהילדים הללו הוא בדידות. כאשר ילדים מחוננים נאבקים, הורים לא צריכים להתייאש כי יש דרכים רבות לעזור להם.

המושג ילדים מחוננים קיים כבר זמן רב. עם זאת, עם הגידול האחרון בשימוש בטכנולוגיה, חלה עלייה במספר האבחונים.

הגורמים וההשפעות של אבחנות אלו נבחנו על ידי שני מאמרים בנושא זה. במאמר אחד, נמצא שסוגים מסוימים של מחוננים עשויים להיות מאובחנים יתר על המידה ושיש הטיות תרבותיות רבות בתוך המערכת שיש לקחת בחשבון. המאמר השני בחן את היתרונות והחסרונות של האבחון, כמו גם כיצד חלק מההורים משתמשים בהם כדי להצדיק את היכולות שלהם כהורים.

החיפוש אחר תלמיד מחונן הוא חיפוש בלתי נגמר ויכול להיות קשה, במיוחד מכיוון שאין הנחיות כיצד לזהות תלמידים אלו. לעתים קרובות מורים אינם מסוגלים לזהות אילו מתנות יש לאדם שלא ניתן לראות בעין בלתי מזוינת.

הורה שחושד שילדו עשוי להיות מחונן צריך להתחיל בשאלת הילד על תחומי העניין והתחביבים שלו. גם מורים שמכירים אדם היטב יבחינו לפעמים בכישרונות שאינם מורגשים על ידי ההורים והאחים של התלמיד, כמו ציור או נגינה. הורים צריכים גם לדבר עם הורים אחרים של חבריהם של בנם או בתם, מכיוון שייתכן שיש להם עצות לגבי מה שהם עושים בזמנם הפנוי.

מאמר זה יציג בפניכם את הנושא של "איתור מחוננים". הוא יחקור את הדרכים השונות שבהן הורים יכולים ללכת למציאת ילדם גן או בית ספר טוב ויעניק להם יותר הזדמנויות להצטיין בחיים.

הורים צריכים להקדיש זמן להתבונן במיומנויות, תחומי עניין וכישרונות של ילדיהם כדי למצוא את בית הספר הטוב ביותר לצרכיהם.

ילדים מחוננים הם לא רק אלה שמצטיינים בבית הספר, אלא הם יכולים להיות גם כאלה שסקרנים ואוהבים ללמוד. אבל לפעמים קשה לזהות את הילדים האלה כי אין להם יכולת ביטוי מילולית.

כדי להבין אם ילד מחונן, יש כמה דרכים שבהן הורים ומחנכים יכולים להסתכל על ילדם. אחת הדרכים היא לקחת חלק במבחן IQ. אחר הוא על ידי משחק או השתתפות בפעילות שבודקת את כישורי פתרון הבעיות שלהם כמו ביקור במוזיאונים או חיפוש רמזים ופתרונות במהלך חיפושי אוצרות.

ילדים מחוננים הם ילדים אינטליגנטים או מוכשרים במיוחד בתחום כלשהו.

ניתן לזהות אותם לפי מנת המשכל הגבוהה שלהם ורמות האינטליגנציה הגבוהות שלהם. ילדים אלה יכולים להראות רמה מדהימה של יצירתיות, דבר נדיר למצוא בילד כה צעיר.

על מנת לעזור להורים לזהות אם ילדם הוא ילד מחונן, עליהם לשאול שאלות כמו:

– האם לילד שלי יש אוצר מילים גדול במיוחד?

– האם יש לו יכולות יוצאות דופן בכל הנוגע ללימוד דברים חדשים?

– האם הילד שלי קורא במהירות ובקלות?

– האם הוא/היא יכולים ללמוד שפה חדשה ללא כל קושי?

ילד מחונן הוא אדם בעל יכולת אינטלקטואלית מולדת ברמה גבוהה המתבטאת בגיל הרך ושהתהליך החינוכי הרגיל אינו מספק לו מספיק אתגר.

דגנית ארז

דגנית ארז

כל יום לומדים משהו חדש - כך אני מאמינה.

ועכשיו נשאר רק לבחור מה ללמוד, וגם קצת איך ללמוד.

תתכוננו לגלות כמה דברים חדשים.

ילדים לומדים

כל יום לומדים משהו חדש – כך אני מאמינה.

ועכשיו נשאר רק לבחור מה ללמוד, וגם קצת איך ללמוד.

תתכוננו לגלות כמה דברים חדשים.

כתבות אחרונות